سه شنبه , ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۲:۳۷ قبل از ظهر

۵ علت دیر حرف زدن کودک به همراه درمان

علت دیر حرف زدن کودک از یک تاخیر ساده تا یک مشکل پزشکی می تواند متفاوت باشد . در این نوشته می خواهیم ۵ دلیل حرف نزدن کودک را بررسی کنیم. همچنین جهت تشخیص دقیق متخصص مربوطه را به شما معرفی کنیم و در آخر راهکارهای برای رفع یا کمک به حل این مشکل را ذکر کنیم. اما قبل از آن ، آیا کودک شما تاخیر در گفتار دارد ؟

آیا فرزند من تاخیر در گفتار دارد؟

ما قبلا در نوشته حرف نزدن کودک تا چه سنی طبیعی است ، نوشتیم که چطور می توانید بفهمید فرزندتان تاخیر در حرف زدن دارد یا ندارد. راه ساده مقایسه گفتار و زبان کودکتان با دیگر هم سن سالانش است.

کودک فارسی زبان، اولین کلمه خود را در سن ۱۲ ماهگی بیان می کند.
در سن ۱۸ ماهگی نزدیک به ۵۰ کلمه بیانی دارد.
در دو سالگی قادر هست که جملات و عبارات دو کلمه ای را بیان کند.
اگر فرزند شما در سنین به این مهارتها دست پیدا نکرده است بدون نگرانی به متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید یا از طریق گفتاردرمانی آنلاین ، با متخصص گفتاردرمانی در این رابطه صحبت کنید.

۵ علت دیر حرف زدن کودک به همراه درمان

۵ علت دیر حرف زدن کودک

در بسیاری از موارد علت دیر حرف زدن کودک مشکل پزشکی نیست. کودک هوش طبیعی و درک بالایی دارد اما به دلیل شیوه ارتباطی غلط والدین هنوز شروع به حرف زدن نکرده است. در ادامه ما ۵ دلیل دیر حرف زدن کودک یا حرف نزدن او را بررسی کرده ایم.

 1. شیوه ارتباطی غلط والدین
 2. مشکل در آناتومی گفتار
 3. مشکل در مغز
 4. مشکلات شنوایی
 5. برخی از بیماریها گفتار و زبان

به مرور درباره تمامی این دلایل توضیحاتی را ارائه می کنیم با ما همراه باشید تا درباره علت حرف نزدن کودکان  صحبت کنیم.


۱-شیوه غلط ارتباط والدین با کودک

از مهمترین علت دیر حرف زدن کودک ، به شیوه ارتباطی والدین با کودک بر می گردد. این ارتباط غلط از چند جهت می تواند به رشد حرف زدن کودک صدمه بزند. چند مورد را اشتباهات والدین را در ادامه ذکر می کنیم.

 • به کودک اجازه تماشای زیاد تلویزیون می دهند: کودک حرف زدن را از طریق یک ارتباط واقعی و دو طرفه یاد می گیرد. ارتباطی یک یک نفر پیام می دهد و نفر دوم براساس آن پیام ، جواب می دهد. تلویزیون یک طرفه صحبت می کند و به کودک یاد می دهد در ارتباط باید ساکت باشد و فقط گوش بدهد.
 • انگیزه ای برای صحبت کردن به کودک نمی دهند: همه ما نیاز به حرف زدن داریم تا بتوانیم درخواست هایمان را مطرح کنیم. تا بتوانیم اعتراض مان را بگوییم تا جلب توجه کنیم.اگر والدین نیازهای کودک رابدون درخواست کلامی برطرف کنند. اگر کودک به طریق دیگری غیر از گفتار جلب توجه کند ، احتمالا فرزند شما انگیزه ای برای حرف زدن ندارد و این می تواند یک علت دیر حرف کودکتان باشد.
 • محیط کودک غنی از کلام نیست :محیط برخی از کودکان از لحاظ گفتاری غنی نیست و این خود می تواند علت حرف نزدن کودک باشد. والدین به دلایل مشغله کاری کودک را تنها می گذارند و چندان با او صحبت نمی کنند.
 • آموزش زبان دوم در شرایطی که هنوز در زبان اول تسلط پیدا نکرده است:آموزش زبان دوم می بایست پس از تسلط زبان اول شروع شود.
 • والدین در سطح کودک حرف نمی زنند: برخی از والدین با فرزند خردسال خود با جملات طولانی و سرعت بالا صحبت می کنند. در این شرایط شما کودک از لحاظ بیانی ضعیف می شود.

استفاده زیاد کودکان از گوشی و یا تلویزیون نیز معمولا باعث تاخیر  در حرف زدن می شود. بنابراین دلیل حرف نزدن کودک می تواند مشکلات محیطی باشد.

سعی کنید با کودکتان زیاد حرف بزنید ، کودکتان را بمدت طولانی تنها نگذارید. او را به محیط های شلوغ مانند پارک ببرید . برای کودکتان کتاب داستان تعریف کنید. حرف زدن کودکتان را تشویق کنید.

۱-مشکل در آناتومی گفتار

عوامل زیادی می‌ تواند باعث تاخیر کلامی و زبانی  ( دیر حرف زدن ) کودک شود. مثلا یکی از آن عوامل،‌ معیوب بودن سیستم تکلم کودک ( آناتومی ) ، مثلا کوتاهی بند زیر زبان ممکن است که باعث مشکل تلفظ شود.  یا برخی کودکان با شکاف در سقف دهان و یا لب شکری مشکلات گفتاری دارند. ، دلایل تاخیر کلامی و زبانی متعددی دیگر نیز وجود دارد. برخی از کودکان مشکلاتی در مغز آنها وجود دارد که سبب دیر حرف زدن آنها می شود.

۲-مشکل در مغز

برخی از کودکانی که تاخیر کلامی دارند ممکن است مشکلاتی در مغز داشته باشند به طوری که ارتباط کافی در مغز برای تولید صحیح کلام وجود نداشته باشد. این کودکان در استفاده  صحیح از لب ‌ها، زبان و فک و..برای تولید آوا مشکل دارند. عقب ماندگی ذهنی نیز می تواند دلیل حرف نزدن کودک ( برخی از کودکان ) باشد. مشکلات شنوایی نیز می تواند علت دیر به حرف افتادن کودک باشد.

۳-مشکلات شنیداری

مشکلات شنیداری نیز سبب  به تاخیر افتادن حرف زدن می شود. پس اگر کودکی دچار مشکل گفتاری است حتما باید از نظر شنیداری آزمایش شود. چنین کودکانی احتمالا در فهم، تقلید و گفتار مشکل دارند. البته این بدان معنی نیست که علل تمام تاخیر در حرف زدن ، کم شنوایی است.

اگر کودکتان تاخیر در حرف زدن دارد بهتر است ابتدا به آسیب شناس گفتار و زبان ، مراجعه کنید. در صورت صلاحدید او ،  جهت تست شنوایی ارجاع داده می شوید.

عفونت گوش،‌ خصوصا عفونت ‌های مزمن می ‌تواند روی قدرت شنیداری تاثیر بگذارد. باید به عفونت ‌های ساده ‌گوش (که می ‌تواند یک تهدید باشد)‌ اهمیت داد . اگر چه شاید تاثیری روی گفتار نداشته باشد.دلیل حرف نزدن کودک می تواند کم شنوایی هم باشد.

۴-برخی از اختلالات و موارد پزشکی:

اتیسم ، کم شنوایی ، فلج مغزی ، عقب ماندگی ذهنی ، آپراکسی دوران کودکی ، شکاف کام و لب و.. از علت های تاخیر در گفتار و زبان نیز می توانند باشند. اگر کودکتان یک اختلال پزشکی دارد و همچنین دارای تاخیر در گفتار و زبان است حتما به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید.

تبعات سهل انگاری در درمان

برخی از والدین با وجود  تشخیص تاخیر در حرف زدن کودکشان  ،  در مشورت با متخصصان تردید داشته و درمان را به تاخیر می ‌اندازند.

اشتباه والدین از آنجائی شروع می شود که علت دیر حرف زدن کودک را دلایل غلط مانند ارثی بودن ذکر می کند. مثلا در خصوص دیر زبان باز کردن کودک خود می ‌گویند «او بزرگ ‌تر خواهد شد و مشکلش رفع می ‌شود» یا  «پدرش هم تا ۵ سالگی حرف نمی زد و بعد خوب شد».

ما قبلا در نوشته سن حرف زدن کودکان  ، درباره  سن حرف زدن کودکان صحبت کردیم و در انجا گفتیم که کودکان در چه سنی ،  مهارتهای مختلف گفتارو زبان  را بدست می آورند. توصیه می کنم در ابتدا این نوشته را مطالعه کنید و مهارتهای گفتاری کودکتان را در جدول مقایسه کنید اگر کودک شما تاخیر در حرف زدن داشت حتما جهت ارزیابی و درمان به متخصص آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر مراجعه کنید )

راهکارهای درمان دیر حرف زدن

مهم نیست علت دیر حرف زدن بچه یا کودک چه باشد در نهایت در بسیاری از موارد اگر شما در زمان مناسب به متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید با ارزیابی دقیق و انجام تمرینات توسط متخصص و شما در خانه مشکل رفع می گردد.

۱-به گفتار درمانی مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که بسیاری از مراجعان گفتاردرمانی هوش بالایی دارند. شما با مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان و یا دریافت مشاوره آنلاین گفتاردرمانی ، یک ارزیابی دقیق از وضعیت گفتار و زبان کودکتان بدست می آورید. براساس این ارزیابی برنامه درمانی شما طراحی می شود.

آسیب شناس گفتار و زبان ،  بررسی می‌کند که کودک چقدر می ‌فهمد، چه می ‌تواند بگوید، آیا کودک سعی در برقراری ارتباط به روش ‌های دیگر مثل اشاره کردن و تکان دادن سر و غیره به جای گفتار دارد؟ او وضوح کلام کودک را بررسی می‌ کند، وضعیت دهان او (زبان، دهان و سقف آن) و عملکرد بخش‌ های مختلف دهان برای صحبت کردن را مورد بررسی دقیق قرار می ‌دهد.
فراموش نکنید تنها متخصص ،  جهت ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان کودکان و بزرگسالان ، آسیب شناس گفتار و زبان است. بنابراین بهترین اقداماتی که می توانید برای کودکی که دیر حرف می زند بکنید ، مراجعه به مطب گفتار درمانی است .

تمرینات خانه برای حل مشکل دیر حرف زدن کودک

 1. زیاد حرف بزنید : کودکان از طریق شنیدن ، حرف زدن را یاد می گیرند. در سطح کودکتان حرف بزنید مثلا اگر هنوز حرف نمی زند بصورت یک کلمه یک کلمه یا بصورت جملات دو کلمه صحبت کنید.
 2. واضح حرف بزنید : کمی کشیده تر و اغراق آمیز تر حرف بزنید تا کودکتان متوجه صحبتتان شود.
 3. کمتر سوال بپرسید : برخی از والدین بجای توصیح دادن و حرف دزن فقط از کودک سوال می پرسند که این نه تنها کمکی نمیکند بلکه باعث کاهش اعتماد به نفس او نیز می شود.
 4. باز خورد مناسب بدهید : ارائه بازخوردهای ( عکس العمل ) مناسب مانند تشویق کردن ، توجه به صداها و صداسازی ها ، تقلید آنها به حرف زدن فرزندتان کمک می کند.
 5. کتاب داستان بخوانید : از کتاب داستانهای مصور و رنگی استفاده کنید و براساس درک کودک آن قصه را بخوانید. نوشته کتاب تاثیر کتابخوانی بر رشد گفتار وزبان نیز می تواند برای شما مفید باشد.
 6. در بافت مناسب با کودک حرف بزنید : در موقعیت های مختلف مانند حمام ، لباس پوشیدن ، غذا خوردن با کودکتان صحبت کنید. در مورد کارهایی که انجام می دهید ، کارهایی که می خواهید انجام بدهید و یا انجام دادید با او صحبت کنید.
 7. صداهای محیطی و صدای حیوانات را به کودک اموزش دهید.
 8. در ابتدا حرف زدن برای تلفظ صحیح به کودک فشار نیاورید: در ابتدا همه کودکان در بیان کلمات مشکلات تلفظی ای دارند اما به مرور این مشکلات کمتر می شود.
 9. به تلاش های نوزادتان برای حرف زدن توجه کنید : ممکن است نتیجه این تلاشها یک صداسازی ساده باشد با این حال به تلاشهایی که برای ارتباط بر قرار کردن انجام می دهد توجه کنید. توجه کردن و تشویق کردن شما سبب تکرار مجدد این تلاشها و در نتیجه زود حرف زدن نوزاد تان می شود.  برای آموزش حرف زدن به نوزاد  باید صبور باشید.

جمع بندی

ما در این نوشته درمورد علت دیر حرف زدن کودکان صحبت کردیم و گفتیم که علل می تواند شامل : شیوه ارتباطی مشکل ساختاری در سیستم تکلم (آناتومی) ، کم شنوایی ، مشکل در مغز ، مشکلات پزشکی ، مشکلات محیط باشند. باید بدانید اینها همه علت ها نیستند ولی جزو شایع ترین دلایل دیر حرف ردن کودکان هستند.

هدف ما در این نوشته این نبوده که  والدین  به تنهایی ( و بدون کمک آسیب شناس گفتار و زبان ) علت دیر به حرف افتادن کودکشان  را تشخیص بدهید. بلکه هدف ما آشنایی  جزئی والدین با دلایل تاخیر کلامی و زبانی  بوده ،  تا در چنین حالتهایی سریعا به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنند و خدمات لازم را دریافت کنند. اما راه حل چیست؟ برای حرف نزدن کودکم باید چه اقدامی انجام بدهم؟

 

دیگران می خوانند:

علت ترس کودک از دستشویی رفتن +راه حل

همسرم از من حرف شنوی ندارد

کتک زدن در رابطه جنسی

دلیل آروغ نزدن نوزاد و روش های آروغ گیری نوزادان

بهترین زمان مدیتیشن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *