شنبه , 18 می 2024 - 10:43 ق.ظ

چه کسی به هادی چوپان خیانت کرد؟

قهرمانی هادی چوپان در مسابقات مستر المپیا با حواشی جالبی همراه شده است؛ از مقایسه او با دوریان یتس توسط ریچ گاسپاری تا اظهار نظر خودش برای کسب هفت یا هشت قهرمانی در مستر المپیا.

قهرمانی هادی چوپان در مسترالمپیا جنجالی شد!

پس از قهرمانی شگفت‌انگیز هادی چوپان در مستر المپیا ۲۰۲۲، اظهارنظر‌ها و بحث‌ها در خصوص اهدای ساندو به این قهرمان ایرانی همچنان وجود دارد. اخیرا “ریچ گاسپاری” بدنساز بازنشسته در اینستاگرام هادی چوپان را “دوریان یتس” قهرمان شش دوره مسترالمپیا مقایسه کرد؛ اتفاقی که با استقبال خوبی از سوی چوپان همراه نبود.

ریچ گاسپاری ۵۹ ساله یک بدنساز بازنشسته آمریکایی است که چندین بار در مستر المپیا شرکت کرده. اگرچه او هرگز عنوان قهرمانی را در این رقابت بزرگ کسب نکرده، اما برای سه سال متوالی در سال‌های ۱۹۸۶، ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ به عنوان دومی مسترالمپیا دست یافته است.

پس از قهرمانی شگفت‌انگیز هادی چوپان در مستر المپیا ۲۰۲۲، اظهار نظرها و بحث‌ها درباره قهرمانی او در این مسابقات ادامه داشت. اخیرا ریچ گاسپاری، بدنساز سابق، که تاکنون سه‌بار عنوان دومی مسابقات مستر المپیا را کسب کرده است، در اینستاگرام هادی چوپان را با دوریان یتس، قهرمان ۶ دوره مستر المپیا مقایسه کرد و با انتشار یک عکس از عضلات پشت چوپان و ریتس نوشت: «اینجا یک چیز جالب برای دیدن وجود دارد. این مقایسه دوریان یتس است که در سال ۱۹۹۲ برنده مستر المپیا شد و در کنار او هادی چوپان است که به تازگی برنده مستر المپیا شده است. همان‌طور که می‌بینید ۳۰ سال پیش، قهرمانان خیلی بهتر از امروز بودند.»

این پست اینستاگرامی گاسپاری نیز با کامنت چوپان روبه‌رو شد. هادی چوپان طی چند کامنت خطاب به گاسپاری گفت که این یک مقایسه بی‌ربط است و بهتر است نیمه روشن (عضلات جلوی بدن) را ببیند و از گاسپاری خواست که کمی حرفه‌ای‌تر رفتار کند.

ریچ البته متعلق به دوران طلایی مسترالمپیا است که شاهد افسانه‌هایی مانند دوریان یتس و رونی کلمن بود. با این حال، وقتی گاسپاری سعی کرد عضلات پشت هادی چوپان و دوریان یتس را با هم مقایسه کند، با واکنش‌های منفی زیادی مواجه شد.

ریچ گاسپاری در پست اینستاگرامی خود با قرار دادن عکسی از عضلات پشت هادی چوپان در کنار عضلات پشت دوریان یتس آن‌ها را با هم مقایسه کرد و در توضیح آن نوشت: “اینجا یک چیز جالب برای دیدن است. این مقایسه دوریان یتس است که در سال ۱۹۹۲ برنده مستر المپیا شد و در کنار او هادی چوپان است که به تازگی برنده مستر المپیا شده است. همانطور که می‌بینید ۳۰ سال پیش، قهرمانان خیلی بهتر از امروز بودند. “

به گفته گاسپاری، دوریان یتس در نقش مسترالمپیا نسبت به هادی چوپان، ظاهری مستحکم‌تر و قوی‌تر داشت. او عضله پشت یتس که به درخت کریسمس تشبیه شده را با ماهیچه‌های کمتر عضلانی چوپان مقایسه کرد و اعلام کرد که بدنسازان ۳۰ سال پیش بدنی بسیار منظم و بی نقص‌تر از الان داشتند.

این مقایسه جالب توجه و پرسروصدا، چندان برای قهرمان ایرانی خوشایند نبود. چوپان در کامنت‌های همین پست پاسخ گاسپاری را داد و نوشت: ” این مقایسه مثل مقایسه عکس بازوی تو با بازوی رونی کلمن است. آیا فکر می‌کنی مقایسه درستی است؟ “

نکته اینجا بود که به اعتقاد خیلی از کارشناسان هادی چوپان به خاطر عضلات فوق العاده خود از نمای روبرو توانسته از رقبایش در مسترالمپیای ۲۰۲۲ سبقت بگیرد، اما گاسپاری دقیقا دست روی نقطه ضعف چوپان گذاشته است. این موضوع دقیقا مساله‌ای بود که هادی چوپان در کامنت دوم خود به آن اشاره کرد: “شما همیشه نقطه تاریک را با نقطه روشن مقایسه می‌کنید. بیایید نقطه روشن را با نقطه روشن مقایسه کنیم. “

با این حال ریچ در پایان یادداشت جنجالی خود به این نکته اشاره کرده که اگرچه چوپان پشت خوبی ندارد، قسمت جلویش عالی به نظر می‌رسد و بهتر از رقبای خود. به گفته این بدنساز بازنشسته، درک لونسفورد عضلات پشت بهتری نسبت به چوپان داشت. البته ریچ گاسپاری پاسخ یکی از کامنت‌های هادی را هم اینگونه داد: ” اینجا هیچ نفرتی وجود ندارد این فقط یک مشاهده است فکر می‌کنم هادی شگفت انگیز به نظر می‌رسید و بدنساز بهتری بود، اما همچنین معتقدم که او می‌تواند پیشرفت کند و چندین ساندو برنده شود، زیرا اکنون استاندارد‌ها را تعیین کرده است. “.

اما فیل هیث قهرمان ۷ دوره مسترالمپیا نیز در بحث مقایسه ریچ شرکت کرد. با این حال، او هیچ طرفی را انتخاب نکرد. در عوض، فیل هیث توضیح داد که چرا نباید تصویر بدنسازان را با هم مقایسه کرد.

 

به گفته هیث، تصاویر مربوط به گذشته و حال به دلیل پیشرفت فناوری نورپردازی، متفاوت به نظر می‌رسد. این قهرمان افسانه‌ای المپیا معتقد است فناوری نور امروزه به شکلی است که از همه جهات بر بدن بدنسازان می‌تابد؛ بنابراین مقایسه این دو عکس درست نیست.

آخرین کامنت هادی چوپان زیر پست جنجالی ریچ گاسپاری هم اشاره به همین نکته و تفاوت فناوری نسبت به گذشته داشته است: “رنگ‌ها را مقایسه کنید. نور. کیفیت دوربین‌ها و سایر زاویه ها. حرفه‌ای باشید آقای گاسپاری! “

قهرمانی هادی چوپان در مسترالمپیا

چوپان که هفدهمین قهرمان در مسابقات مستر المپیا از سال ۱۹۶۵ است، در پاسخ به سوال یک گزارشگر آمریکایی گفته است که از ۲۳سالگی آرزو داشته یک روز قهرمان مستر المپیا شود و حالا در پی کسب هفت یا هشت قهرمانی است تا آرنولد ایران شود و می‌خواهد این تعداد ساندو به خانه‌اش ببرد.

او که با قهرمانی در مسابقات مستر المپیا، مبلغ ۴۰۰ هزار دلار جایزه دریافت کرده است، بعد از قهرمانی در یک پست اینستاگرامی نوشت: «بعد از ۲۳ سال با درد، رنج، غم، تهمت، فقر، زحمت، تلاش، هزینه، حرف بد، دیوارهای بلند پر از دردسر، دزدان زندگی، آدم‌های بد نیت و حسود و دوست‌نماهای خیانتکار، اما با کمک و لطف خداوند، دعای خانواده، دوستان و هواداران خوبم امروز به آرزوهایم رسیدم و به زندگی درود می‌فرستم.»

 

دیگران می خوانند:

ماساژ زن باردار توسط همسرش و انواع ماساژ زن باردار توسط همسرش

تاریخچه و قهرمانی های باشگاه لیورپول

فیلم عنکبوت مقدس کجا ساخته شده

متن سرودِ زن اثر مونا برزویی و مهدی یراحی

عجیب ترین اختیارات ملکه انگلیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *